چشم‌هایت را که بشویی و کمی دور و برت را جور دیگر، اما با دقتی بیشتر بنگری، اطرافت پُر است از آدم‌هایی که بوی ناب انسانیت می‌دهند؛ بوی آغوش خدا می‌دهند و روح‌شان پَر می‌زند تا در آغوش خدا آرام بگیرند...

عباسعلی یکی از آن مردان نیک زمان بود؛ آمده بود تا برود، برای همین آرام و قراری برای ماندن نداشت. دنیا برایش پلی بود تا به خلق خدا خدمت کند؛ عبادت کند و برود به بهشت برین... آن‌جا که مأمن فرشتگان است و آرامگه یار...

از همان ‌سال ۴۵ که چشم به جهان گشود؛ متفاوت زیست و بشردوستی و مهرورزی را با بندبند وجودش معنا بخشید...

جوانی رشید و با احساس مسئولیت که قد بلندش به کمک دستکاری عدد شناسنامه‌اش رفته بود و در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حاضر می‌شود و جبهه‌های کردستان و جنوب را زیرپا می‌گذارد؛ اما ترکش نامهربانی در والفجر مقدماتی پیشانی‌اش را هدف قرار می‌دهد تا کم کند از این عزم راسخ...!

اما اراده فولادینش باز او را به صحنه می‌کشد تا این کبوتر آزاده و دوستانش در عملیات خیبر‌ سال ۶۲ در چنگال رژیم بعثی اسیر شوند و داغ سال‌ها اسارت و شکنجه را به جان بخرند؛ اما همچنان فعالیت‎های فرهنگی و روحیه مبارزه‌طلبی خود را حفظ کنند و شهریور ‌سال۶۹ با بدنی پر از زخم و روحی سرشار از آزادگی به آغوش پرمهر خانواده و مردم میهنش بازگردند.

با بدنی پر از درد و زخم و آسیب آمد و اسمش را جانباز ۷۰‌درصد گذاشتند، اما باز هم از سکون هراسید و تلاش کرد تا جامه سپید بر تن کرده و خدمت به مردم را از نو آغاز کند.

حال هم دانشجوی پزشکی و هم بانوی پاکدامن و ازخودگذشته‎ای برای  شریک دردها و رنج‌ها و البته شادی‌‌هایش شده بود.

روزگار با آمدن «حسین» به زندگی‌شان در ‌سال ۷۸؛ نور تازه‌ای بخشید و همه اینها روح خدمت بیشتر را در جان پدر می‌دمید.

عباسعلی اما، فقط پدر حسین و مرد خانواده‌اش نبود! او خود را وقف مردم کرده بود و از هیچ کوششی برای حضور در جامعه خدمت‌رسان فروگذار نمی‌کرد.

گاه پزشک داوطلب کاروان‌های سلامت می‌شد و گاه پزشک کاروان‌‌های حج و زیارت. درنهایت به واسطه‌ ۷۸ ماه مهمان‌نوازی عراقی‌ها از جنس شکنجه و زخم و خون، پای راست و فک و زانویش آسیب دیده بود.

او در تمام سال‌های خدمتش فقط رضایت خالق هستی را از نظر می‌گذراند و از او یاری می‌جست تا با کمکش بتواند بیشتر و بیشتر به خلق خدا کمک کند. مکان و زمان و پست و مقام برایش بی‌معنا بود! در هر جایگاه؛ سخت‌کوشی، وقت‌شناسی و خُلق نیکویش را چاشنی کارش می‌کرد تا با استعانت از یگانه معبود هستی، بتواند خدمت کند. چه زمانی که کلینیک نبی اکرم(ص) نجف‌آباد را مدیریت و آن را به کلینیک تخصصی تبدیل کرد و چه زمانی که به یاد همرزمان شهیدش در کنگره شهدا مشغول بود و چه هرجای دیگر. هر جا نیاز به خدمت بود، عباسعلی پیشتاز خدمت‌رسانی می‌شد! حتی خود را بر بالین بیماران نیازمند می‌رساند تا رنجی جز بیماری آزارشان ندهد و بدون چشمداشت در مداوای آنان کوشا بود.

دفتر زندگی عباسعلی هر روز ورق می‌خورد و رد می‌شد و هر روز بیش از پیش سعی می‌کرد تا با شوخ‌طبعی و نظم مثال‌زدنی‌اش مرهمی باشد بر زخم دل نیازمندان و التیامی باشد بر دل‌های بیمارشان...!

‌سال ۹۴ از راه رسید و همه چیز رنگ‌وبوی دیگر گرفت. خدمات دکتر جوزی به مردم ادامه داشت تا این‌که نوبت به اعزام کاروان‌ها به سرزمین حجاز رسید...!

قرار سازمان حج و زیارت بر این شد که هر دو کاروان از حجاج، یک پزشک به همراه خود ببرند تا در طول سفر در سرزمین وحی همراه و مرحم‌شان باشد و حلاوت طواف خانه خدا را برای‌شان دوچندان کند.

کاروان‌های شهرستان‌های نجف‌آباد و خمینی‌شهر هم پزشکان خود را معرفی کردند تا یکی انتخاب شود و پس از پنج‌بار قرعه‌کشی، قرعه را به نام عباسعلی جوزی؛ پزشک کاروان نجف‌آباد زدند و مسیر دیگری از عاشقی و خدمت به رویش گشوده شد!

خود می‌دانست که چه در انتظار او است و همه مقدمات سفرش را مهیا کرد و حتی خمس سالش را کنار گذاشت و آماده رفتن شد. زمان موعود فرارسید. عصر یک پنجشنبه دلگیر که قلب آسمان هم از خداحافظی آخر گرفته بود، به همراه همسر و یگانه فرزندش؛ حسین، راهی فرودگاه شهید بهشتی اصفهان شدند. بارها و بارها از همراهانش برای تمام لحظات عمر شریفش حلالیت طلبید، بی‎قرار دیدار یار بود و بی‌تاب تنهایی خانواده! همسر را به حسینش سپرد و رفت تا خدا را در آغوش بگیرد.

این کاروان از آخرین کاروان‎های اعزامی ایران به کشور عربستان برای به جا آوردن اعمال حج بود و رفتند تا به وعده واجب خدا عمل کنند.

روزگار اما برای دکتر عباسعلی جوزی، پزشک کاروان‌های خمینی‌شهر و نجف‌آباد جور دیگری در پیش بود. کیف مجهز پزشکی‌اش همیشه یار و همراه او بود! در کارهایش شتاب داشت و از استراحت خود می‌گذشت تا بتواند اعمالش را کامل به جای آورد و حق‌الناسی از خدمت به خلق نیز به گردنش نماند. به نقل از مدیر کاروان نیز پزشک کارآمدی بود و گاه رابط بیماران ایرانی با بیمارستان‎های عربستان می‌شد و با تسلطش بر زبان‎های عربی و انگلیسی، تمام آنچه در چنته داشت را به کار می‎گرفت تا دردی نماند بر جان زائران خانه خدا و هموطنان عزیزتر از جانش...

آخر شب، اعمال مشعرالحرام را به جای آورد، برای آخرین بار با خانواده‌اش تماس تلفنی برقرار کرد، حلالیت طلبید و فقط مانده بود رمی جمرات....

پیش‌قراول کاروان شد و در منا سکنی گزیدند! آخر، عید قربان شده بود و هر حاجی سفیدپوش باید در روز عید با حضور در سرزمین منا، شیطان نفس و شیطان ظاهر را سنگسار کند و رمى جمره عقبه را به جای آورد. یعنى باید هفت عدد سنگریزه به جمره آخرى بیندازد و قربانی کند هوای نفسش را...!

 کاروان پس از استراحتی کوتاه عزم رفتن کرد! عباسعلی اما، خواست تا اندکی خستگی چند روز گذشته‌اش را به‌درکند و به کاروان بپیوندد. کیف پزشکی همیشه همراهش را زیر سر گذاشت، دراز کشید و از دوستانش در کاروان خواست تا برایش فاتحه‌ای بخوانند...!

کاروان رفت و او ماند و خدای بی‌همتا! پس از استراحتی کوتاه او نیز مهیای رفتن شد و رفت تا در آغوش یگانه معبود هستی مأمنی یابد برای رنج‎های دیرینه‌اش، برای زخم‌های اسارتش و برای ...

کیفش را برداشت و دست ‌در دست یکی از دوستانش به سوی خیل عظیم جمعیت رهسپار شدند. ازدحام جمعیت، هر لحظه بیشتر و بیشتر شد! هر لحظه به تعداد زائران اضافه می‌شد! دکتر و دوستش نیز از هم جدا شدند! هرچه او را صدا کرد، عباسعلی که شوق وصل یار در سر پرورانده بود، با قد بلندش در جمعیت خودنمایی می‎کرد و بی‌اعتنا به صحبت‎های دوستش، مسیر خدمتش را ادامه می‌داد و در پاسخ به فریادهای دوستش که در آن ازدحام او را صدا می‌کرد تا ادامه مسیر ندهد! گفت: می‌روم شاید بتوانم به کسی کمکی کنم! او خدا را دیده بود! رفت تا از نظر دوستش نیز محو شد!

رسانه‎ها از یک رخداد تلخ و ناگوار خبر دادند! گویی فاجعه‎ای عظیم در پیش بود. رخدادی که پس از گذشت اندک زمانی، «فاجعه منا» نام گرفت و بیش از صدها خانواده مسلمان را در سوگ و ماتمی عظیم فرو برد.

تماس‎های خانواده‎ها با حاجیان‌شان شروع شد. تلفن‎های همراه آن‌قدر زنگ می‌خورد که یا با پاسخی از آن سوی خط روزنه امیدی در دل خانواده‎های چشم انتظار می‎گشود یا بعد از ساعت‎ها بدون پاسخ خاموش می‌شد و ترس و دلهره و صدها فکر و خیال را مثل خوره به جان خانواده‏ها می‎انداخت.

تلفن همراه دکتر عباسعلی جوزی نیز بدون پاسخ خاموش شد و با اعلام یکی‌یکی اسامی شهدا و مجروحان این فاجعه، نامش برای بار دوم و پس از عملیات خیبر، این‌بار در فاجعه منا در لیست مفقودان جا گرفت و دلشوره‎های خانواده، رفقا و همراهانش بیشتر و بیشتر شد تا این‌که اخبار اعلام کرد تمامی مفقودان از شهدای فاجعه منا هستند و تمام کورسوهای امید را فروبست!

جان دادن لاله‎های سپید در حریم جانان اگرچه زیباست و خود تولدی دوباره است، اما چشم انتظاری خانواده برای بازگشت زائر را نمی‌توان نادیده گرفت و عباسعلی جوزی نیز، پس از انجام آزمایش‎های DNA حسین و عمویش در کشور عربستان، پس از گذشت ماه‎ها به آغوش خانواده بازگشت. او روی دوش خیل عظیم مردم شریف و قدرشناس شهرستان نجف‌آباد که به یمن ورودش شهر را تعطیل کرده بودند، تشییع شد و در جوار دوستان شهیدش در گلستان شهدای شهرستان آرام گرفت.

پدر رفت و زندگی برای حسین و مادرش جور دیگری رقم خورد. سخت است که در ١٦سالگی، داغ پدر ببینی و مادرت بشود تنها یار و غم‌خوارت...! حسین اما، همیشه جملات آخر پدر را به یاد دارد. جملاتی که بوی رفتن به بهشت برین می‌داد و مادر را به او سپرده بود! حسین با توکل به خدای متعال و با نگاه همیشه همراه پدر مهربانش، تحصیلات حوزوی خود را ادامه داد تا پا جای پای پدر مهرورزش بگذارد و با حمایت مادرش، نام و یاد پدر را تا همیشه تاریخ زنده نگه دارد، هرچند که شهدا زنده‎اند و بر خوان با برکت پروردگارشان، همنشین اولیا و اوصیا می‌شوند...!

مرضیه باغستانی|

  • مطالب اخیر
  • مطالب ویژه
30 خرداد

گزارش تصویری

آزمون و مصاحبه پرستاری حج 97

ادامه مطلب...
29 خرداد

خدمات هلال احمر به زائران در حج ، رایگان است

وجود ۸۲ مرکز درمانگاهی و ۵ مرکز بیمارستان تخصصی هلال احمر در عربستان  

ادامه مطلب...
29 خرداد

معاینه پزشکی ۸۰ هزار زائر حج تمتع سال ۹۷

مشاور اجرایی رئیس مرکزی پزشکی هلال احمر از معاینه پزشکی حدود ۸۰ هزار نفر از زائران حج تمتع ۹۷ ...

ادامه مطلب...
08 خرداد

انتصاب در مرکز پزشکی حج

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت طی حکمی ، دکتر محمد تقی حلی ساز را به عنوان معاون حج و عمره این مرکز ...

ادامه مطلب...
06 خرداد

ارسال سالانه ۳۰۰ تن دارو به عراق

پیش بینی تمهیدات لازم برای شب‌های قدر در کربلا و نجف

ادامه مطلب...
08 خرداد

انتصاب در مرکز پزشکی حج

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت طی حکمی ، دکتر محمد تقی حلی ساز را به عنوان معاون حج و عمره این مرکز ...

ادامه مطلب...
05 خرداد

ويزاي حج اواخر خردادماه الكترونيكي صادر مي‌شود

همه برنامه ريزي ها و تمهيدات لازم به منظور حجی آرام و عزتمند برای زائران ایرانی انجام شده است

ادامه مطلب...
29 خرداد

خدمات هلال احمر به زائران در حج ، رایگان است

وجود ۸۲ مرکز درمانگاهی و ۵ مرکز بیمارستان تخصصی هلال احمر در عربستان  

ادامه مطلب...
06 خرداد

ارسال سالانه ۳۰۰ تن دارو به عراق

پیش بینی تمهیدات لازم برای شب‌های قدر در کربلا و نجف

ادامه مطلب...
29 خرداد

معاینه پزشکی ۸۰ هزار زائر حج تمتع سال ۹۷

مشاور اجرایی رئیس مرکزی پزشکی هلال احمر از معاینه پزشکی حدود ۸۰ هزار نفر از زائران حج تمتع ۹۷ ...

ادامه مطلب...

تصاویر منتخب

همکاران ما

همکاران ما که در حوزه های حج ، عتبات عالیات و انفورماتیک در خصوص سوالات ، ابهامات و مشکلات پاسخگوی شما میباشند .
مشاور اجرایی رئیس مرکز
معاون عتبات عالیات
مدیر تدارکات دارو و تجهیزات پزشکی
مدیر حوزه ریاست
  کارشناس جذب و اعزام
مدیر روابط عمومی و بین الملل
معاون مالی و امور عمومی
کارشناس رایانه و شبکه
مدیر آمار اطلاعات و رایانه

اخبار

گزارش تصویری

خرداد 30 1397

آزمون و مصاحبه پرستاری حج 97

ادامه مطلب...

خدمات هلال احمر به ...

خرداد 29 1397

وجود ۸۲ مرکز درمانگاهی و ۵ مرکز بیمارستان تخصصی هلال احمر در عربستان  

ادامه مطلب...

معاینه پزشکی ۸۰ هزار ...

خرداد 29 1397

مشاور اجرایی رئیس مرکزی پزشکی هلال احمر از معاینه پزشکی حدود ۸۰ هزار نفر از زائران حج تمتع ۹۷ خبر داد

ادامه مطلب...

انتصاب در مرکز پزشکی حج

خرداد 08 1397

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت طی حکمی ، دکتر محمد تقی حلی ساز را به عنوان معاون حج و عمره این مرکز منصوب کرد .

ادامه مطلب...

سایت های مرتبط

 
 
i  

اطلاعات تماس

  • تهران ، خیابان ولی عصر ، بالاتر از میردامادبین ظفر و نیایش پلاک1360
  • 86744000
  • 88678787
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره مرکزپزشکی حج و زیارت

اين مركز یکی از واحدهای زیرمجموعه جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران و همکار سازمان حج و زیارت می‌باشد که عهده‌دار كليه مسائل بهداشتي و درماني زائرین ایرانی سه کشور زیارتی عربستان، عراق و سوریه می­باشد.ادامه
 

 

ارسال ایمیل

جهت ارتباط با ما ایمیل خود را وارد نمایید.

Who's Online

ما 47 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و مشخصات سایت

سیستم عامل:  
Linux s
پی اچ پی:  
5.6.33
MySQLi:  
5.5.31
زمان:  
05:46
ذخیره ساز:  
غیر فعال
Gzip:  
غیر فعال
کاربران:  
6
مطالب:  
104
وب لینک ها:  
9

جستجو

For using special positions

Special positions is: sticky_left, stickey_right, notice, tool_bottom. You can use them for any module type. And to use, please go to Module Manager config your module to your desired postion.

You can disable by:

  • Go to Administrator » Template Manager » Your_Template » Tab: Advanced » Use special positions » select: No for all special positions
  • Go to Administrator » Module magager » Your_Module(by postion: sticky_left/stickey_right/notice/tool_bottom) » Status: Unpublish for that module
Template Settings

Color

For each color, the params below will be given default values
Green Dark_Green Oranges Yellow

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Spotlight5

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction