درمانگاه حکیم هلال احمر در نجف میعاد‌گاه بسیاری از راهپیمایان اربعین حسینی(ع)/ عراقی‌ها دعایمان می‌کنند: «رحم الله والدیکم»

گزارش: سیدمجتبی محمودی/ زائران بسیاری این روزها پس از گرفتن اذن زیارت سیدالشهدا(ع) از امیرالمومنین(ع) در مقابل درمانگاه حکیم هلال احمر تجمع کرده و راهپیمایی نجف به کربلا را آغاز می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، این درمانگاه در میدان ثورة العشرين در کنار حسینیه آیت‌الله حکیم، این روزها میعادگاه بسیاری از ایرانی ها و عراقی ها در نجف اشرف است و پذیرای خیل عظیمی از زوار که برای زیارت مولایشان به نجف آمده و پس از گرفتن اذن و مدد از حضرت علی(ع) از این میدان، راه کربلا را به پیش می‌گیرند.

 خدمات اربعین مانند حج تمتع است

دکتر حسین امینی، مسئول درمانگاه شهید حکیم مرکز پزشکی حج در نجف در این باره اظهار می کند: این درمانگاه در هشت چادر و طبق سنوات گذشته کنار درب ورودی اصلی مرقد شهید حکیم واقع شده که شامل کادر کامل درمانی خانم و آقا به صورت مجزا اعم از پزشک، خدمات پرستاری، تزریقات و تکنسین دارویی و داروخانه است.

وی با اشاره به مکان این درمانگاه در مسیر جنوب به شمال نجف می افزاید: این درمانگاه در مسیر اصلی آغاز راهپیمایی زائران قرار گرفته و در روزهای اخیر ازدحام فوق العاده ای دارد.

مسئول درمانگاه حکیم نجف درباره نحوه پذیرش زائران بیمار، می گوید: همه درمانگاه‌های هلال احمر و از جمله این درمانگاه به ملیت افراد و دین و نژاد آنها کاری ندارند؛ همه برای ما یکی هستند و حتی در پذیرش، نیازی به ارائه پاسپورت نیست و صرفا به درج اسم و فامیل و سن و شماره تلفن افراد بسنده می شود.

وی ساعت کار این درمانگاه را از 8 صبح تا 24 شب اعلام و یادآوری می کند: مردم عراق اعتماد بسیاری به کادر درمانی هلال احمر دارند و در حقمان دعا می کنند؛  مثلا می گویند «یرحمکم الله» و «رحم الله والدیکم».

وی که سابقه خدمت و تشرف در حج را نیز دارد، می افزاید: به نظرم اگر بخواهیم به نسبت حجم عملیات و خدمت رسانی ارائه شده در حج، اینجا را مقایسه کنیم؛ خدمت رسانی در عتبات در طول سال شاید شبیه عملیات عمره باشد و ایام اربعین و خدمت در این ازدحام مانند خدمت رسانی به زوار در حج تمتع و واقعا با بقیه روزهای سال متفاوت است.

خدمت به زوار سعادت مضاعف است

دکتر محمدرضا زارع، گرگانی است و این روزها به عنوان داوطلب در خدمت پزشکی حج و زیارت هلال احمر ؛ وی می‌گوید: اولین سالی است که به عتبات می آیم و این را توفیق می دانم؛ ضمن اینکه خدمت به زوار سعادت مضاعف است و علاوه بر اینها در این ایام اربعین، مشاهده صحنه های شور و این صفا و صمیمیتی که در زوار و عراقی ها است؛  واقعا تماشایی است.

وی که به همراه همسرش - دکتر مریم چراغی – در درمانگاه حکیم در حال خدمت هستند، می افزاید: این خدمت خانوادگی ما حداقل کاری است در راه امامی که برای اسلام از همه چیز و حتی خانواده خود گذشته است.

زارع مهمترین خواسته اش از مولا علی(ع) و سیدالشهدا(ع) را معرفت خواند و خواستار معرفت نسبت به اهداف اهل بیت(علیهم السلام) و ثبات قدم خود و خوانواده اش در راه آنان شد.

 

داروخانه‌داری با روحیه خدمت داوطلبانه؛ کاری به شیفت بندی ندارم!

داوطلب ۵۴ ساله جمعیت هلال احمر و تکنسین دارویی است؛ اصالت خوزستانی دارد و ساکن کرج است و این روزها در درمانگاه حکیم نجف از صبح تا آخر شب نسخه می‌پیچد.

محمدرضا صابری، می گوید: به عشق زوار حضرت امیرالمومنین (ع)و سیدالشهدا (ع) به اینجا آمدم و در این روزها هم افتخارم این است که شبانه روز کار کنم و برای همین هم به شیفت بندیهای اینجا کاری ندارم!

وی افزود: این مرکز از ۸ صبح تا ۲۴ شب به طور رسمی فعال است و ما از بعد نماز صبح در چادر دارویی مستقر هستیم.

صابری با بیان اینکه اولین سال است که در خدمت مرکز پزشکی حج هلال احمر در ایام اربعین است، اظهار کرد: شکر خدا کمبود دارویی نداریم و سعی می‌کنیم  همه مراجعان را با رضایت خاطر پاسخگو باشیم.

 
یک زائر برایم بخت خوب خواست!

خانم هیفا فخیمی نیز داوطلب جمعیت هلال احمر است و اصالتا خوزستانی که برای انجام وظیفه پذیرش درمانگاه حکیم اعزام شده، اما علاوه بر پذیرش درمانگاه و ثبت مشخصات بیماران، عملا نقش مترجم را نیز ایفا می کند ...

فخیمی، پیش از این در رقابتهای رفاقت مهر سازمان جوانان هلال احمر حائز کسب مقام برتر شده و علاوه بر عربی؛ انگلیسی را هم خوب می داند.

وی همه زائران و خادمان آنان را در پزشکی حج و زیارت و سایر قسمت های عتبات، دعوت شده و مبتنی بر خواست خدا و طلبیده شدن می داند و درباره اعزامش، می گوید: من مردادماه امسال همزمان با روز تولدم، همزمان با تولد امام رضا(ع)؛ مشهد بودم و از امام هشتم خواستم که برات سفرم فراهم شود. شهریور ماه از طریق هلال احمر خوزستان درخواست همکاری دادم که گفتتد پاسپورتت را بیار و یک هفته ای پیگیر گرفتن پاس شدم و شد.

وی می افزاید: بار اولی است که زیارت عتبات می آیم و اولین بار هم هست که توفیق خدمت به زوار را دارم.

متصدی پذیرش درمانگاه حکیم، برخورد بیماران را خوب توصیف و اظهار می کند: موقع پذیرش یا دارو گرفتن خیلی دعا می کنند، یکی گفت «حظ حلوا» که به معنی آرزوی بخت خوب است یا یک بیمار دعا کرد مشمول شفاعت امام حسین (ع) باشم.

وی با اشاره به سابقه خدمتش در مضیف(محل پذیرایی و طعام) در مسیر چذابه، افزود: آنجا کمک آشپز هستم و زائران پیاده خیلی اوقات نان گرم و سبزی از ما می خواهند. اینجا هم دوست داشتم آشپزی هم می کردم چون قورمه سبزی و مرغ و ماهی خوب بلدم.

 
توفیق زیارت سیدالشهدا (ع)، نذر عاشورا بود

سیده فرشته غلامی مقدم، کارشناس پرستاری است و از مشهد اعزام شده و به قول خودش این سفر، اولین باری است که توفیق زیارت عتبات را به دست آورده؛ هرچند که پیشترها، سوریه و عمره مشرف شده است.

این پرستار فعال در درمانگاه حکیم هلال احمر درباره نحوه آشنایی و ارتباطش با مرکز پزشکی حج و زیارت می گوید: امسال عاشورا مراسم عزا و نذری داشتیم  که احساس نیاز شدید کردم به زیارت کربلا ... دلم لرزید و خواستم که بیایم و کمک کنم و گذشت تا اینکه از طریق یکی از دکترهای بیمارستان در جریان قرار گرفتم و این شد که به نظرم شرایط همه خودش جور شد و طلبیده شدم.

وی می افزاید: خیلی در جریان نحوه اعزام از پزشکی حج و هلال احمر نبودم،  اما از طریق یکی از همکارانم در بیمارستان آشنا شدم و پس از ثبت نام در سایت مرکز پزشکی حج این توفیق حاصل شد.

غلامی درباره خدمات ارائه شده به زائران، می گوید: شیرینی خاصی دارد این خدمت و وقتی که دعایت می کنند، احساس می کنی توانسته ای ذره ای به امامت نزدیکتر بشوی به طوری که با خودم فکر می کنم کاش بیشتر بشود درخدمت زوار باشیم.

به گفته وی، زائر و خادم زائری که اینجا مشرف می شود باید همه اخلاقیات و روحیات خوبش تقویت بشود و نقاط ضعف وجودش محو بشود که این نشان دهنده تاثیر این زیارت است.

اطلاعات تماس

  • تهران ، خیابان ولی عصر ، بالاتر از میردامادبین ظفر و نیایش پلاک1360
  • 86744000
  • 88678787
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره مرکزپزشکی حج و زیارت

اين مركز یکی از واحدهای زیرمجموعه جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران و همکار سازمان حج و زیارت می‌باشد که عهده‌دار كليه مسائل بهداشتي و درماني زائرین ایرانی سه کشور زیارتی عربستان، عراق و سوریه می­باشد.ادامه
 

 

ارسال ایمیل

جهت ارتباط با ما ایمیل خود را وارد نمایید.

Who's Online

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و مشخصات سایت

سیستم عامل:  
Linux s
پی اچ پی:  
5.6.33
MySQLi:  
5.5.31
زمان:  
04:05
ذخیره ساز:  
غیر فعال
Gzip:  
غیر فعال
کاربران:  
6
مطالب:  
98
وب لینک ها:  
9

جستجو

For using special positions

Special positions is: sticky_left, stickey_right, notice, tool_bottom. You can use them for any module type. And to use, please go to Module Manager config your module to your desired postion.

You can disable by:

  • Go to Administrator » Template Manager » Your_Template » Tab: Advanced » Use special positions » select: No for all special positions
  • Go to Administrator » Module magager » Your_Module(by postion: sticky_left/stickey_right/notice/tool_bottom) » Status: Unpublish for that module
Template Settings

Color

For each color, the params below will be given default values
Green Dark_Green Oranges Yellow

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Spotlight5

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction